Staffing Structure

 

FOXFIELD SCHOOL STAFF STRUCTURE 2018 / 2019

 

 

 

 

 

 

NB All staff on full time contracts unless specified 

 

 

André Baird

Headteacher

 

 

Paul Howley

Deputy Head

 

 

TEACHING STAFF

 

 

Ritu Hulme

 

 

 

Michelle Ijewsky

 

 

 

Andy McAteer 

 

 

 

Ian Harwood

 

 

 

Dassa Roche  

 

 

 

Becky McBride

 

 

 

Lydia Gorton

 

 

 

Tara Bennett

 

 

 

Steve Ledson

 

 

 

Emma Wall

 

 

 

Rebekah Cuthill  (0.6)

 

 

 

Gavin Attwood

 

 

 

Rachel Smyton

 

 

 

Rachael Aindow

   
 

Lucy Rimmer - Hall

   
 

Denise Karythis (0.4)

   
 

Lucy Anderson

   
 

Robyn Donald

   
 

Steph Haslam

   
 

Beth Coughlin

   

 

TEACHING ASSISTANTS LEVEL 3

 

 

Kim Rivers

 

 

 

Helen Pryce

 

 

 

Lorraine Eccles

 

 

 

Jo Wood (0.8)

 

 

 

Jill Cox

 

 

 

Sue Ellis

 

 

 

John Minde

 

 

 

Thom Ijewsky

 

 

 

Charlotte Nolan

 

 

 

Sarah Sutcliffe

 

 

 

Jill McTearney

 

 

 

Alex Hayes

 

 

 

Nikki Lamb (0.6)

 

 

 

Mary Robinson

 

 

 

Mary Schofield (0.5)

 

 

 

Sue  Dodds  (0.4)

 

 

 

Claire Johnston   (0.6)

 

 

 

Sherri Taylor - Sharp

   
 

Mike Brookes

   

 

TEACHING  ASSISTANTS LEVEL 2

 

 

Sinéad Clancy

 

 

 

Ann-Marie Sutton

 

 

 

Linda Dennett

 

 

 

Helen Everitt   (0.6)

 

 

 

Helen Rowland (0.8)

 

 

 

Emma McGinness  (0.6)

 

 

 

TEACHING ASSISTANTS LEVEL 1

 

 

Margaret Moulsdale

 

 

 

Karen Kelly (0.6)

 

 

 

Carolyn Simmons

 

 

 

Kate Mather

 

 

 

Sue Cleary

 

 

 

Frank McDonough

 

 

 

Gill Langley

   

 

Tasha Cooney

 

 

 

Carla Davies (0.6)

 

 

 

Jan Brookes 

 

 

 

Dawn Couch (0.4)

 

 

 

Katie Hartley

 

 

 

Hannah O’Sullivan

 

 

 

Stacey Lamb (0.8)

 

 

 

Rory Voller

 

 

 

Megan Simpson

 

 

 

Graham Hughes

 

 

 

Doreen Westcott

   

 

Keli Hamill

 

 

 

Stacey Adshed

 

 

 

Vicky Fitzpatrick (0.6)

 

 

 

Wendy Minshall (class based)

 

 

 

Lyndsey Thomas (class based)

 

 

 

OTHER STAFF

 

 

Karen Trought

TRANSITION MANAGER

 

 

Gareth Langford

SWIMMING COACH  

 

 

Philip Dutton

BUILDING & ICT TECHNICIAN

 

 

Lynne Lamb (0.8)

 OFFICE CLERK

 

 

Helen Richardson

FULL TIME FINANCE CLERK

 

 

Geoff Hughes

WEEKEND CARETAKER

 

 

Colin Ashton

WEEK TIME CARETAKER

 

 

Glenda Sutton

Cleaning Supervisor

 

 

Kathy Wilson

Cleaning Assistant

 

 

Linda Burkes

Cleaning Assistant

 

 

Susan Morrell

Cleaning Assistant

 

 

Elizabeth McCormick

Cleaning Assistant

 

 

Emma Ashton

Cleaning Assistant

 

 

Jeanette Smith

Cleaning Assistant

 
  Angela Ithell

Head Cook

 
  Gail Hartley

Assistant Cook

 

 

 Jill Evanson

Midday Supervisory Assistant

 

 

Jenny Triggs

Midday Supervisory Assistant

 

 

 Angela Rimmer

Midday Supervisory Assistant

 

 

Barbara Thomas

Midday Supervisory Assistant